2014 Wyoming Track and Field Classic (Full Results)

2014 Wyoming Track and Field Classic  (Full Results)

Girls 100 Meter Dash
================================================================================
Classic: ! 11.76 4/26/2013 Jerayah Davis, Kelly Walsh
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Davis, Jerayah Kelly Walsh 12.15 12.39 10
2 Taubert, Lauren Natrona 12.82 12.86 8
3 Carter, Hannah Rock Springs 12.75 13.05 5.50
3 Soderstrom, Shayna Worland 12.81 13.05 5.50
5 Parker, Bobbi Lynn Rock Springs 12.84 13.17 4
6 Dodds, Ashley Laramie 12.93 13.20 3
7 Edeen, Gabby Sheridan 12.89 13.24 2
8 Seamans, Julia Campbell Cou 12.84 13.56 1

Girls 200 Meter Dash
================================================================================
Classic: ! 24.19 4/26/2013 Jerayah Davis, Kelly Walsh
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Davis, Jerayah Kelly Walsh 25.24 24.80 10
2 Farnham, Phoenix Laramie 26.14 25.83 8
3 Soderstrom, Shayna Worland 26.30 26.17 6
4 Edeen, Gabby Sheridan 26.56 26.38 5
5 Carter, Hannah Rock Springs 26.97 26.48 4
6 Bard, Bailey Big Horn 26.81 26.81 3
7 Harrison, KaDee Powell 26.11 27.01 2
8 Marsh, Allison Torrington 27.00 27.69 1

Girls 400 Meter Dash
================================================================================
Classic: ! 55.24 1990 Shanelle Porter, Cheyenne East
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Farnham, Phoenix Laramie 59.18 58.56 10
2 Greenwald, Kaylee Lingle Ft-La 1:01.03 1:00.24 8
3 McGinley, Claire Kelly Walsh 1:02.58 1:00.64 6
4 Urbatsch, Haley Campbell Cou 1:01.09 1:00.72 5
5 Fox, Ashley Big Horn 1:01.40 1:00.75 4
6 Clemetson, Breann Campbell Cou 1:02.43 1:01.90 3
7 McClure, Sydney Campbell Cou 1:02.43 1:03.51 2

Girls 800 Meter Run
================================================================================
Classic: ! 2:10.65 2005 Stacey Slight, Cody
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wassum, Sadie Worland 2:25.42 2:17.75 10
2 Waltari, Mishayla Cody 2:20.21 2:18.28 8
3 McClure, Maddy Sheridan 2:21.68 2:18.74 6
4 Holiday, Kim Cody 2:17.50 2:20.09 5
5 Sherrod, Kayla Laramie 2:21.25 2:21.00 4
6 DeWolf, Ella Laramie 2:22.42 2:22.12 3
7 Carruth, Maggie Jackson Hole 2:23.55 2:25.23 2
8 Givens, Josie Green River 2:25.00 2:26.39 1
9 Olsen, Molly Natrona 2:25.52 2:34.71

Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Classic: ! 5:08.63 2004 Gretchen Fagley, Sheridan
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brinegar, Anne Cody 5:12.41 5:09.11 10
2 Ausmann, Calbi Newcastle 5:13.82 5:10.06 8
3 Olsen, Molly Natrona 5:28.46 5:14.81 6
4 Wendt, Sydney Campbell Cou 5:17.25 5:15.31 5
5 DeStefano, Quinn Campbell Cou 5:22.44 5:17.47 4
6 Gibson, Anna Jackson Hole 5:19.31 5:21.03 3
7 Gocke, Emmie Jackson Hole 5:34.52 5:36.30 2
8 Jeffries, Jessi Campbell Cou 5:30.53 5:37.20 1
9 Sondag, Ashley Natrona 5:18.07 5:38.78

Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Classic: ! 11:10.49 1997 Amanda Grout, Cheyenne East
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Phillips, Abby Campbell Cou 11:26.17 11:41.74 10
2 Barstad, Tatum Campbell Cou 12:01.00 12:07.88 8
3 Smth-Lopez, Marie Laramie 12:04.00 12:17.20 6
4 Maston, Makenna Natrona 12:12.42 12:19.25 5
5 Oconner, Eireann Jackson Hole 12:25.93 12:24.56 4
6 Bentlage, Sarah Jackson Hole 12:30.78 12:25.85 3
7 Hageman, Kia Kelly Walsh 12:37.09 12:32.10 2
8 Belford, Montana Rawlins 12:50.00 12:33.64 1
9 Asay, Austin Pine Bluffs 12:31.84 12:38.93
10 Fredrick, Abbie Cheyenne Eas 12:34.72 12:40.24

Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
Classic: ! 14.42 4/26/2013 Mikalah Skates, Kelly Walsh
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Taubert, Lauren Natrona 15.17 15.35 10
2 Sifuma, Ruth Campbell Cou 16.07 15.83 8
3 Huber, Holly Green River 15.88 15.86 6
4 Reed, Emily Cody 15.62 15.94 5
5 Geer, Jessie Campbell Cou 16.18 16.01 4
6 Arsaga, Taylor Laramie 16.54 16.38 3
7 Ramey, Meghan Buffalo 16.55 16.93 2
8 Bomar, Peyton Sheridan 16.59 19.90 1

Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
Classic: ! 43.46 4/28/2008 Diana Long, Torrington
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Taubert, Lauren Natrona 45.78 45.45 10
2 Reed, Emily Cody 46.32 46.21 8
3 Marsh, Allison Torrington 47.70 46.89 6
4 Dodds, Ashley Laramie 46.88 46.95 5
5 Pettit, Jensyn Riverton 48.03 47.60 4
6 Arsaga, Taylor Laramie 48.12 47.67 3
7 Moerkerke, Abby Campbell Cou 48.16 47.88 2

Girls High Jump
================================================================================
Classic: ! 5-07 2011 Chris Lazz, Hunter Vineyard, Cody, Tongue Ri
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hof, Sofia Kelly Walsh 5-04.00 5-04.00 10
2 Wingeleth, Ann Lyman 5-00.00 5-02.00 8
3 Massman, MaKenna Campbell Cou 5-04.00 5-02.00 6
4 Warner, Anissa Powell 5-01.00 5-00.00 5
5 Smith, Kyleen Wheatland 5-01.00 5-00.00 4
6 Barnes, Kaitlin Natrona 5-01.00 5-00.00 3
7 Williams, Darion Rock Springs 5-01.00 4-10.00 2
8 Grantz, Lindsey Cheyenne Eas 5-01.00 4-10.00 1
9 Reed, Emily Cody 5-03.00 4-08.00
10 McClure, Sydney Campbell Cou 5-01.00 4-08.00

Girls Pole Vault
================================================================================
Classic: ! 11-09 2005 Anya Wechsler, Sheridan
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ballek, Taylor Buffalo 10-09.00 11-00.00 10
2 Erisman, Ashlyn Campbell Cou 10-00.00 10-06.00 8
3 Sturtz, Chandra Campbell Cou 10-06.00 10-00.00 6
4 Carver, Abby Worland 9-08.00 9-06.00 5
5 Clark, Mary Laramie 9-00.00 9-00.00 4
6 Crawford, Haley Cody 9-00.00 9-00.00 3
7 Holler, Autumn Glenrock 9-00.00 8-06.00 2
-- Zigray, Megan Campbell Cou 8-06.00 NH
-- Shoults, Jayci Niobrara Co. 8-06.00 NH
-- Noble, Karli Cheyenne Sou 8-06.00 NH
-- Hegy, Marissa Sheridan 8-06.00 NH

Girls Long Jump
================================================================================
Classic: ! 18-09 4/26/2013 Ann Wingeleth, Lyman
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wingeleth, Ann Lyman 17-08.00 18-02.00 10
2 Taubert, Lauren Natrona 17-10.50 17-09.75 8
3 Timberman, Dayanera Kelly Walsh 17-03.50 17-08.00 6
4 Leisy, Ashtyn Riverton 17-01.25 17-05.50 5
5 Madden, Avery Torrington 16-11.75 17-00.75 4
6 Seamans, Julia Campbell Cou 16-09.75 16-07.25 3
7 Barnes, Kaitlin Natrona 16-04.00 16-05.75 2
8 Juma, Sabrina Torrington 16-07.50 15-07.75 1
9 Poor, Bayly Jackson Hole 16-03.75 15-07.75
10 Eaves, Hallie Worland 16-06.50 14-01.25

Girls Triple Jump
================================================================================
Classic: ! 38-07.75 2009 Emily Moore, Campbell County
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wingeleth, Ann Lyman 37-02.00 37-02.50 10
2 Timberman, Dayanera Kelly Walsh 36-04.50 36-10.25 8
3 Madden, Avery Torrington 37-06.00 36-02.00 6
4 Reed, Emily Cody 36-04.00 35-02.50 5
5 Codr, Amber Cheyenne Sou 35-00.00 34-04.50 4
6 Smith, Shermane Cheyenne Sou 35-05.00 33-10.50 3
7 Phillips, Lacey Kelly Walsh 34-00.00 33-01.75 2
8 Shackelford, Jandey Campbell Cou 34-02.00 32-11.75 1
9 Williams, Darian Rock Springs 35-01.00 32-05.50
-- Bomar, Peyton Sheridan 34-01.50 ND

Girls Shot Put
================================================================================
Classic: ! 47-01 4/30/2010 Baillie Gibson, Natrona
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sleep, Tori Powell 41-09.75 41-10.00 10
2 Stellern, Sierra Cheyenne Eas 39-09.50 40-09.50 8
3 Maller, Elizabeth Campbell Cou 40-02.75 40-04.00 6
4 Crouch, Maliya Rock Springs 41-00.25 39-03.00 5
5 Noble, Dani Cheyenne Sou 38-10.00 38-07.50 4
6 Christensen, Shayla Sheridan 39-00.00 38-07.50 3
7 Stellern, Cosette Cheyenne Eas 38-07.00 38-05.00 2
8 Hiser, Lateesha Douglas 37-08.00 38-01.50 1
9 Tarango, Autumn Rawlins 37-03.50 36-08.50
10 Harrington, Shawnea Powell 38-04.50 36-07.75

Girls Discus Throw
================================================================================
Classic: ! 166-02 4/30/2010 Baillie Gibson, Natrona
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 O'Connor, Kacie Sundance 145-08 145-11 10
2 Rickard, Shaylee Lingle Ft-La 122-07 132-03 8
3 L'Ami, Olivia Kelly Walsh 123-07 130-03 6
4 Crouch, Maliya Rock Springs 126-07 128-10 5
5 Sleep, Tori Powell 136-06 128-06 4
6 Harrington, Shawnea Powell 122-05 120-05 3
7 Segelke, Kiley Wright 121-09 119-00 2
8 Tarango, Autumn Rawlins 120-09 116-08 1
9 Stellern, Cosette Cheyenne Eas 142-10 115-00
10 Loken, Kelsie Sundance 124-02 108-03

Boys 100 Meter Dash
================================================================================
Classic: ! 10.75 4/28/2008 Stephen Michel, Laramie
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Salcido, Carlos Rock Springs 10.84 11.29 10
2 Marx, Jace Big Piney 11.20 11.40 8
3 Watts, Sean Riverton 10.93 11.48 6
4 Cloward, Tristin Natrona 11.09 11.51 5
5 Jones, Chance Natrona 11.23 11.52 4
6 Jacobs, Joe Natrona 11.19 11.69 3
7 Ravert, Garrett Natrona 11.22 11.76 2
8 Pitt, Gage Douglas 11.15 11.81 1

Boys 200 Meter Dash
================================================================================
Classic: ! 21.74 4/28/2008 Stephen Michel, Laramie
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Salcido, Carlos Rock Springs 21.95 22.16 10
2 Marx, Jace Big Piney 22.00 22.41 8
3 Andersen, Chase Natrona 22.08 22.53 6
4 Watts, Sean Riverton 22.31 22.54 5
5 Zook, Sam Kelly Walsh 22.94 22.79 4
6 Jacobs, Joe Natrona 22.89 23.03 3
7 Ravert, Garrett Natrona 22.85 23.24 2
8 Hedges, Jaxson Lander Valle 22.94 23.47 1

Boys 400 Meter Dash
================================================================================
Classic: ! 48.74 4/26/2013 Clay Carlson, Kelly Walsh
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Salcido, Carlos Rock Springs 49.19 49.02 10
2 Herr, Tristan Lander Valle 49.94 49.75 8
3 Rivera, Noah Cody 51.27 50.58 6
4 Erisman, Dustin Campbell Cou 51.25 50.71 5
5 Brost, Trevor Natrona 51.64 51.39 3.50
5 Jacobs, Keiffer Kelly Walsh 51.89 51.39 3.50
7 Schwieger, Ryan Natrona 51.14 51.90 2

Boys 800 Meter Run
================================================================================
Classic: ! 1:53.59 2005 Bob Hewitt-Gaffney, Campbell County
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hartford, Josh Green River 1:56.83 1:53.72 10
2 Kepler, Calum Kelly Walsh 1:57.86 1:56.40 8
3 Freeman, John Laramie 1:59.90 1:56.79 6
4 Frederick, Nate Cheyenne Eas 2:03.10 1:59.66 5
5 Strong, Jacob Cheyenne Eas 2:01.89 2:01.88 4
6 Myers, Corey Campbell Cou 2:04.86 2:02.85 3
7 Robinson, Nick Kelly Walsh 2:04.24 2:03.36 2
8 Collamer, Cameron Saratoga 2:05.36 2:04.30 1
9 Willoughby, Trevor Natrona 2:04.70 2:08.12

Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Classic: ! 4:21.09 1989 Jason Drake, Campbell County
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Davila, Hunter Kelly Walsh 4:26.87 4:21.77 10
2 Henry, Jonah Laramie 4:26.36 4:24.60 8
3 Scarlett, Matt Buffalo 4:27.53 4:28.42 6
4 Simmons, Harrison Campbell Cou 4:27.81 4:32.33 5
5 Baldwin, Kevin Laramie 4:35.30 4:33.65 4
6 Williamson, Austin Natrona 4:39.40 4:33.68 3
7 Downey, Michael Cheyenne Eas 4:30.61 4:34.29 2
8 Mehrer, Justin Campbell Cou 4:40.20 4:37.68 1
9 Andreason, Zander Powell 4:45.44 4:44.40
10 Robinson, Nate Kelly Walsh 4:47.22 5:16.27

Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Classic: ! 9:24.70 1975 Ed Bundy, Cheyenne Central
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Downey, Michael Cheyenne Eas 9:48.67 9:45.75 10
2 Allen, Jesse Natrona 10:04.07 9:59.92 8
3 Mitchell, Tristan Newcastle 9:59.03 10:06.38 6
4 Myers, Dereck Campbell Cou 10:05.78 10:06.64 5
5 Walker, Jace Sundance 10:15.82 10:22.02 4
6 Scofield, Winston Jackson Hole 10:30.29 10:27.81 3
7 Hill, Chris Campbell Cou 10:12.51 10:33.81 2
8 Francis, Justin Newcastle 10:26.88 10:44.66 1

Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
Classic: ! 13.87 4/30/2010 Taylor Villegas, Natrona
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Smith, Kalei Powell 15.59 15.25 10
2 Wilson, Logan Natrona 15.15 15.27 8
3 Kovar, Seth Buffalo 15.28 15.34 6
4 Newell, Walker Campbell Cou 15.27 15.36 5
5 Leman, Justin Douglas 15.22 15.40 4
6 Bower, Jackson Cody 15.65 15.68 3
7 Thorvaldson, Trevor Kelly Walsh 15.64 16.79 2
-- Campbell, Aaron Sheridan 15.38 DNF

Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
Classic: ! 37.91 1993 Chad Wittworth, Cheyenne Central
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Newell, Walker Campbell Cou 41.19 39.70 10
2 Leman, Justin Douglas 40.92 39.86 8
3 Wilson, Logan Natrona 40.80 39.94 6
4 Baker , Sterling Dubois 41.34 41.16 5
5 Adams, Kooper Kelly Walsh 41.95 41.18 4
6 Hepp, Tristan Buffalo 41.51 41.68 3
7 Bower, Jackson Cody 41.15 41.69 2
8 Johnson, Mccade Laramie 42.20 42.82 1

Boys High Jump
================================================================================
Classic: ! 6-09 1994 Roy Barker/Jason Boness/Shaun Woolett, Evans
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Creager, Robert Natrona 6-03.00 6-04.00 10
2 Hodge, Colton Riverside 6-04.00 6-04.00 8
3 Nolan, Marcus Kelly Walsh 6-02.00 6-02.00 6
4 Hult, Jackson Cody 6-05.00 6-00.00 5
5 Roberts, Dylan Riverside 6-02.00 6-00.00 4
6 Weatherill, Cole Wheatland 6-03.00 6-00.00 2
6 Neary , Bryce Cody 6-03.00 6-00.00 2
6 Pollock, Kyle Wheatland 6-04.00 6-00.00 2
9 Hepp, Taylor Buffalo 6-03.00 5-10.00
10 Collier, Alex Rawlins 6-02.00 5-10.00
10 Campbell, Shepp Riverton 6-03.00 5-10.00
10 Jensen, Tanner Little Snake 6-02.00 5-10.00

Boys Pole Vault
================================================================================
Classic: ! 16-03 4/29/2005 Ben Peterson, Cody
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hunsicker, Lane Natrona 14-00.00 14-00.00 10
2 Erisman, Dustin Campbell Cou 14-07.00 14-00.00 8
3 Newell, Walker Campbell Cou 13-06.00 13-06.00 6
4 Phister, Brendon Powell 13-06.00 13-06.00 5
5 Mehalick, Ryan Cheyenne Eas 14-00.00 13-00.00 3
5 Pehringer, Tate Cody 13-00.00 13-00.00 3
5 Cragoe, Hayden Powell 13-06.00 13-00.00 3
8 Beliaj, Gabe Cheyenne Sou 13-00.00 13-00.00 0.50
8 Adams, Kris Campbell Cou 13-06.00 13-00.00 0.50
10 Clarke, Zach Campbell Cou 12-06.00 13-00.00
-- Scwab, Tristan Campbell Cou 12-06.00 NH

Boys Long Jump
================================================================================
Classic: ! 22-11.75 1987 Jerome Price, Cheyenne Central
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hepp, Taylor Buffalo 22-01.25 22-01.00 10
2 Creager, Robert Natrona 21-07.50 21-09.50 8
3 Cloward, Tristin Natrona 22-10.50 21-05.00 6
4 Hedges, Jackson Lander Valle 21-11.00 21-04.50 5
5 Jahr, Spencer Kelly Walsh 21-04.00 21-02.25 4
6 George, lane Douglas 21-03.00 20-08.75 3
7 Pollock, Kyle Wheatland 21-11.75 20-05.50 2
8 Neary, Bryce Cody 20-08.50 20-05.00 1
9 Vendetti, Tyler Green River 21-01.50 20-03.50
10 Andersen, Chase Natrona 21-02.25 20-02.75

Boys Triple Jump
================================================================================
Classic: ! 48-04.50 1989 Marcus Gibson, Cheyenne East
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cornwell, Tyler Thermopolis 41-11.00 42-09.75 10
2 Nolan, William Cheyenne Sou 43-10.00 42-07.50 8
3 Mayhue, Tyler Natrona 43-06.00 42-07.00 6
4 Nutting, Beau Campbell Cou 42-10.00 42-04.75 5
5 Coffelt, Caden Torrington 41-10.25 41-05.25 4
6 Neary , Bryce Cody 42-03.25 41-04.25 3
7 Leman, Justin Douglas 42-00.00 41-01.00 2
8 Vendetti, Tyler Green River 41-10.50 40-10.25 1
9 Campbell, Shepp Riverton 42-04.00 40-09.25
10 Jackson, Joe Lingle Ft-La 42-08.00 40-04.50

Boys Shot Put
================================================================================
Classic: ! 61-04 1989 Chad Lindsey, Lovell
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lynch, Garrett Powell 56-04.00 55-02.00 10
2 Fitzwater, Martin Niobrara Co. 50-09.00 53-05.75 8
3 Stringer, Riley Powell 49-02.50 51-04.75 6
4 Geil, Jake Kelly Walsh 52-03.00 50-07.00 5
5 Bolinger, Chris Douglas 49-09.75 50-04.50 4
6 Pietrzak, Alex Kelly Walsh 50-09.00 49-02.50 3
7 Kelly, Justin Natrona 49-00.50 47-03.75 2
8 Sims, Isaiah Cheyenne Sou 51-05.00 47-02.00 1
9 Bailey, Michael Natrona 50-01.00 46-01.25
10 Bobenmoyer, Jacob Cheyenne Eas 49-11.00 44-09.25

Boys Discus Throw
================================================================================
Classic: ! 204-01 1991 John Godina, Cheyenne Central
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lynch, Garrett Powell 167-08 168-11 10
2 Geil, Jake Kelly Walsh 163-08 155-07 8
3 Sims, Isaiah Cheyenne Sou 154-06 152-05 6
4 Fitzwater, Martin Niobrara Co. 157-06 152-04 5
5 Spain, Chris Newcastle 151-08 146-00 4
6 Reichert , Riely Riverton 150-02 145-06 3
7 Gross, Scott Pine Bluffs 152-01 140-03 2
8 Bartlett, Tevis Cheyenne Eas 152-05 137-11 1
9 Bobenmoyer, Jacob Cheyenne Eas 152-03 136-03
10 Pietrzak, Alex Kelly Walsh 151-08 128-09

Carrol Realty
view counter