Archive - Sports

February 21st, 2013

BRONC / LADY BRONC INDOOR TRACK RESULTS (THURSDAY)

Sheridan High School Indoor Track
Gillette Indoor Track Quad Results

Girls Results:

60 Meter Dash

3rd Gabby Edeen 7.71

200 Meter Dash

2nd Gabby Edeen 27.27

400 Meter Dash

6th Zoe Sherman 1:06.22

1600 Meter Run

2nd Amanda Hutchinson 5:34.09

3200 Meter Run

3rd Maggie Chapin 13:42.24
4th Marissa Hegy 13:59.55
5th Elena Ostler 14:35.33

4 X 200 Meter Relay

2nd

Dani Ackels 1:55.68
Kristin Grammens
Megan Culver
Gabby Edeen

4 X 800 Meter Relay

1st

Hannah Chapin 10:41.01
Erin Jensik
Addy Ostler
Zoe Sherman

High Jump

EAST 1-A / 2-A REGIONAL BASKETBALL

First Round:

Big Horn Lady Rams 44
Burns Lady Broncs 26

Tongue River Lady Eagles 56
Pine Bluffs 18

Arvada/Clearmont Lady Panthers 52
Rock River 41

Big Horn Rams 68
Southeast 28

Tongue River 36
Pine Bluffs 30

SHERIDAN DARTBALL ASSOCIATION RECORDS / RESULTS

SHERIDAN DARTBALL ASSOCIATION
1. Catering by R/P 42 - 3
2. A+ Plumbers 35 - 10
3. Michelob 34 - 11
4. Busch Boys 31 - 14
5. CR Best 29 - 16
6. JS Machine 26 - 19
7. Budweiser 26 - 19

1-A / 2-A REGIONAL HOOPS / SHERIDAN VS GILLETTE TONIGHT AT SHS

1-A / 2-A REGIONAL TOURNAMENT HOOPS - 1-A and 2-A regional basketball tournaments start today, Tongue River high school is hosting the 2-A East regional.

The Big Horn Lady Rams will open the tournament with Burns that game is scheduled to lead off today at 10:00 the Tongue River Lady Eagles play Pine Bluffs in the late game at 8:00 pm.

The Eagles will play Pine Bluffs at 3:30 and the Rams will play Southeast at 6:30.

The A/C Lady Panthers will open their regional tournament in Douglas today against Rock River.

February 21st

Weekend Preview For Johnson County HS Sports

Another Busy Weekend for Buffalo and Kaycee high school athletes gets underway today as the Kaycee boys' and girls' basketball teams tip-off at the 1A East Regional Tournament in Douglas.

February 20th

POST SEASON HOOPS SET TO BEGIN TOMORROW / SHS VS CCHS HOOPS TOMORROW

1-A / 2-A REGIONAL BASKETBALL - The post season begins tomorrow for Tongue River, Big Horn and Arvada/Clearmont basketball teams.

Tongue River high school is hosting their regional the Lady Rams will open the tournament with Burns that game is scheduled to lead off the day at 10:00 the Lady Eagles play Pine Bluffs in the late game at 8:00 pm.

The Eagles will play Pine Bluffs at 3:30 and the Rams will play Southeast at 6:30.

The A/C girls will open their regional tournament in Douglas tomorrow morning at 10:30 against Rock River.

SHS FOOTBALL COACHES / SHS BOOSTER CLUB BENEFIT

Weston Johnson

WESTON JOHNSON FUNDRAISER - The Sheridan high school football coaches along with the SHS booster club will be kicking off a fund raising event Thursday night at the Sheridan high school basketball games to benefit football assistant coach Weston Johnson as he battles Melanoma.

Head coach Don Julian has close ties with Johnson as he was part of the recruiting process that brought Johnson to UW to play football.

Julian says Johnson's battle with Melanoma started years ago when he was still in high school in Colorado.

REGIONAL BASKETBALL / SHERIDAN v GILLETTE HOOPS

1-A / 2-A REGIONAL HOOPS - The post season begins Thursday for Tongue River, Big Horn and Arvada/Clearmont basketball teams.

TR is hosting their regional the Lady Rams will open the tournament with Burns that game is scheduled to lead off the day at 10:00 the Lady Eagles play Pine Bluffs in the late game at 8:00 pm.

The Eagles will play Pine Bluffs at 3:30 and the Rams will play Southeast at 6:30.

February 18th

SHERIDAN DARTBALL ASSOCIATION RECORDS / RESULTS

1. Catering by R/P 39 - 3
2. A+ Plumbers 32 - 10
3. Michelob 31 - 11
4. Busch Boys 29 - 13
5. CR Best 26 - 16
6. Budweiser 26 - 16
7. JS Machine 23 - 19
8. Elks 19 - 23 9. P.O.S.D. 17 - 25

Sheridan High School Indoor Track 2013 Simplot Games Results

Boys Results:

Finals: Saturday February 16th

1600 Meter Sprint Medley Relay (400, 200, 200, 800)

Casey Carlton (400-52.11) 4th place (out of 50) - 3:41.31
Nate Kane (200-24.30)
Nate Berg (200-24.30)
Kyle Dietsche (800 - 2:00.10)

1600 Meter Run

Michael Rotellini 4:27.55 6th (out of 236)

800 Meter Run

Isaac Kiefer 2:04.72 20th (out of 109)

Prelims: Thursday - Friday February 14-15, 2012

60 Meter Dash

46/106 Christian Mayer 7.49
59/106 Nate Kane 7.62

200 Meter Dash

62/111 Dakota Larner 25.17

400 Meter Dash

31/114 Josiah Huff 53.04