Sports

Regional Track / Golf / SHS Soccer at Gillette

REGIONAL TRACK AND FIELD - Sheridan high school with host 1-A, 2-A and 4-A East regional track the meet will be all day Friday and Saturday.

BRONC / LADY BRONC SOCCER - The Bronc and Lady Bronc soccer teams end the regular season Friday at Gillette. Both teams are in the running for sewing up an automatic state tournament bid, Lady Broncs Head coach Mallery Marshall.

CONFERENCE GOLF - The Bronc and Lady Bronc golf teams host the east conference tournament Monday and Tuesday next week.

Youth Volleyball Champs

2st Place U14B Gold Bracket in the Never Flinch Volleyball Tourney 2 on May 9th here in Sheridan

Left- right Coach Megan Garnhart, Lizzie Arnold, Kairstyn Holden, Abby Sanders, Katie Ligocki, Hannah Schoup, Shelby Atkinson, Brooklyn Bowie, Lindsey Hall

Youth Volleyball Champs

1st Place U16 Gold Bracket in the Never Flinch Volleyball Tourney 2 on May 9th here in Sheridan

Left to Right: Coach Kristi Von Krosigk, Emily Hooge, Mindy Songer, Grace Von Krosigk, Taylor Bowie, Alli Puuri, Jillian Destefano, Olivia Conrad, Coach Jeff Bowie

Youth Volleyball Champs

1st Place U16 Silver Bracket in the Never Flinch Volleyball Tourney 2 on May 9th here in Sheridan

Left to Right:Coach Morgan Stalick, Bailey Clemens, Lilly Kelly, Kristen Carlson, Amanda Anderson, Emma Enloe, Tazmyn Olson, Sydney Atkinson, Sierra Verley

Youth Volleyball Champs

1st Place U14 Silver Bracket in the Never Flinch Volleyball Tourney 2 on May 9th here in Sheridan

Left to Right: Coach Bree Reed, Adrianna Buss, Jovenai Rosselott, Elizabeth Braley, Ashley Pancheri, Alex Buss, Bailee Wilson, Livvy Sweeny, Emy Kiser, Bailey Aksamit

Front: Alex Geeting

Track / Soccer results / Troopers and Jets rained out / Rockies head to LA tomorrow

TRACK AND FIELD - The Broncs and Lady Broncs along with Big Horn and Tongue River track and field teams head into the post season.

Results from weekend track and field can be found on the Sports page at sheridanmedia.com

This week Sheridan high school with host 1-A, 2-A and 4-A East regional track the meet will be all day Friday and Saturday.

Sheridan high school Head coach Art Bauers. And he says the regional track meet is built for spectators.

TR / BH TRACK RESULTS FROM UPTON

Girls 100 Meter Dash
School
Name
Finals
Finals
Tongue River
Mitchell, LeeAnna
1
12.91
Upton HS
Olson, Josie
2
13.11
Big Horn
Enloe, Cassidy
3
13.37
Kaycee High
Winsor, Dakotah
4
13.41
Newcastle HS
Chord, Laura
5
13.82
Glendo
Sanders, Sarah
6
14.00
Big Horn
Clemens, Baylee
7
14.01
Midwest Scho
Ruebelmann, Natalie
8
14.69
Big Horn
Atkinson, Sydney
9
14.74
Kaycee High
Streeter, Brytnee
10
14.90
Kaycee High
Bennett, Mary
11
14.93
Wright High
Harlow, Sydney
12
15.32
Moorcroft Hi
Stewart, Aubrea
13
15.67
Kaycee High
Tehau, Ashley
14

SHS TRACK RESULTS FROM GILLETTE

Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Wanke, Kassidy CAM 12.58 13.16q 5
2 Moodry, Kelly CAM 12.70 13.25q 3
3 Hove, Kaylee CAM 12.58 13.29q 4
4 Carter, Hannah Kelly Walsh 12.38 13.33q 6